24th Annual Interactive Fiction Competition (2018)
The annual competition for original IF with a maximum playing time of 2 hours.
News & updates (RSS)
Details
Games and Awards
1st Place:
Alias 'The Magpie', by J. J. Guest
2nd Place:
Bogeyman, by Elizabeth Smyth
3rd Place:
Animalia, by Ian Michael Waddell
4th Place:
Grimnoir, by ProP
5th Place:
Erstwhile, by Aster (formally Maddie) Fialla, Marijke Perry
6th Place:
The Master of the Land, by Pseudavid
7th Place:
Junior Arithmancer, by Mike Spivey
8th Place:
Ürs, by Christopher Hayes, Daniel Talsky
9th Place:
Cannery Vale, by Hanon Ondricek (as Keanhid Connor)
10th Place:
Lux, by Agnieszka Trzaska
Entrant:
+ = x, by Chandler Groover
Entrant:
Abbess Otilia's Life and Death, by Arno von Borries (as A.B.)
Entrant:
The Addicott Manor, by Intudia
Entrant:
Adventures with Fido, by Lucas C. Wheeler
Entrant:
Ailihphilia, by Andrew Schultz (as N. Y. Llewellyn)
Entrant:
And You May Find Yourself, by VPC
Entrant:
Anno 1700, by Finn Rosenløv
Entrant:
Awake, by Soham Sevak
Entrant:
Basilica de Sangre, by Bitter Karella
Entrant:
Bi Lines, by Naomi Z (as Norbez)
Entrant:
Birmingham IV, by Peter Emery
Entrant:
Border Reivers, by Vivienne Dunstan
Entrant:
The Broken Bottle, by The Affinity Forge team, Josh Irvin
Entrant:
Bullhockey!, by B F Lindsay
Entrant:
Campfire Tales, by Matthew Deline
Entrant:
Careless Talk, by Diana Rider
Entrant:
Charming, by Kaylah Facey
Entrant:
Dead Man's Fiesta, by Ed Sibley
Entrant:
DEVOTIONALIA, by G.C. "Grim" Baccaris (as G. Grimoire)
Entrant:
Diddlebucker!, by J. Michael
Entrant:
Dilemma, by Leonora
Entrant:
Dream Pieces 2, by Iam Curio
Entrant:
Dreamland, by Tatiana Statsenko (as eejitlikeme)
Entrant:
Dungeon Detective, by Wonaglot, Caitlin Mulvihill
Entrant:
Dynamite Powers vs. the Ray of Night!, by Mike Carletta
Entrant:
En Garde, by Jack Welch
Entrant:
Escape from Dinosaur Island, by Richard Pettigrew
Entrant:
Eunice, by Gita Ryaboy
Entrant:
A Final Grind, by nrsm_ha
Entrant:
Flowers of Mysteria, by David Sweeney
Entrant:
The Forgotten Tavern, by Peter M.J. Gross
Entrant:
H.M.S. Spaceman, by Nat Quayle Nelson, Diane Cai
Entrant:
Haywire, by Peregrine Wade
Entrant:
I Should Have Been That I Am, by E. K. Wagner
Entrant:
I.A.G. Alpha, by Serhii Mozhaiskyi
Entrant:
Instruction Set, by Jared Jackson
Entrant:
Intelmission, by Martyna "Lisza" Wasiluk
Entrant:
Into the Lair, by Kenna
Entrant:
The King of the World, by G.A. Millsteed
Entrant:
Let's Explore Geography! Canadian Commodities Trader Simulation Exercise, by Carter Sande
Entrant:
LET'S ROB A BANK, by Bethany Nolan
Entrant:
Linear Love, by Tom Delanoy
Entrant:
The Mouse Who Woke Up For Christmas, by Luke A. Jones
Entrant:
Murder at the Manor, by Obter9
Entrant:
Nightmare Adventure, by Laurence Emms, Vibha Laljani
Entrant:
The Origin of Madame Time, by Mathbrush
Entrant:
Ostrich, by Jonathan Laury
Entrant:
Pegasus, by Michael Kielstra
Entrant:
Polish the Glass , by Keltie Wright
Entrant:
Railways of Love, by Provodnik Games
Entrant:
Re: Dragon, by Jack Welch
Entrant:
Shackles of Control, by Sly Merc
Entrant:
Six Silver Bullets, by William Dooling
Entrant:
smooch.click, by Devon Guinn
Entrant:
Space Punk Moon Tour, by J_J
Entrant:
Stone of Wisdom, by Kenneth Pedersen
Entrant:
StupidRPG, by Steven Richards
Entrant:
The Temple of Shorgil, by Arthur DiBianca
Entrant:
Terminal Interface for Models RCM301-303, by Victor Gijsbers
Entrant:
Tethered, by Linus Åkesson
Entrant:
They Will Not Return, by John Ayliff
Entrant:
Time Passed, by Davis G. See
Entrant:
Tohu wa Bohu, by alice alexandra moore
Entrant:
Tower, by Ryan Tan
Entrant:
Within a circle of water and sand, by Romain
Entrant:
A Woman's Choice, by Katie Benson
Entrant:
Writers Are Not Strangers, by Lynda Clark
Miss Congeniality
The top games as voted by the authors of the entries.
Update History